bala2

۷ پیشنهاد عالی برای کاهش استرس و اضطراب

7 پیشنهاد عالی برای کاهش استرس
۷ پیشنهاد عالی برای کاهش استرس

روش های کاهش استرس و اضطراب یکی از اولویت های افراد مضطرب و نگران می باشد.

این بیماری روحی در برخی موارد و در حالات های شدید آن حتی می تواند بیمار را به سمت خودکشی سوق دهد.

فردی که دچار استرس و اضطراب است دارای حالات خاصی است و حتی نشانه های این بیماری در رفتار و نحوه برخورد او با سایرین کاملا مشخص است. آشنایی با عوامل ایجاد کننده استری و روش های پیشگیری از آن در سلامت روانی هر فرد بسیار مهم است.

 

در این مقاله به چند راهکار برای کاهش استرس و درمان آن اشاره میشود؛

 

تنفس عمیق و آرام در کاهش استرس و اضطراب

تنفس عمیق فواید بسیار زیدی برای سلامتی بدن دارد. یکی از این فواید در کاهش استرس و اضطراب می باشد. در تنفس عمیق اکسیژن بیشتری وارد بدن شده و باعث آرامش ذهن و بدن می شود. در واقع، روزانه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه تنفس آهسته و عمیق می تواند به خوبی به جلوگیری از استرس کمک کند. تنفس آهسته و عمیق حتی می تواند به شما کمک کند که بهتر فکر کنید و در نتیجه می توانید از راه حل های بهتری برای مقابله با استرس استفاده کنید.

 

بابونه

بابونه گیاهی بسیار موثر برای کاهش استرس می باشد. ماهیت آرام بخش و تسکین دهنده آن به عنوان یک مسکن بر روی سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. بابونه به شل شدن عضلات، رفع اضطراب و خواب بهتر کمک می کند. بابونه را می توانید با چای میل نمایید.

 

ماساژ

ماساژ بدن نیز به عنوان یک مسکن بسیار مفید برای درمان استرس و اضطراب عمل می کند. با توجه به طب سنتی چینی، ماساژ کمک می کند تا چاکراه های انرژی مسدود بدن، باز شوند و به کاهش اضطراب و بهبود سلامتی کمک کنند. ماساژ پاها، دست ها، پشت و سر با روغن گرم به شل شدن عضلات تنش، بهبود گردش خون و کاهش اضطراب کمک می کند. برای استفاده از ماساژ درمانی، شما می توانید از روغن کنجد، زیتون و یا روغن نارگیل استفاده کنید.

 

ورزش و فعالیت بدنی

ورزش چه با شدت پایین، چه با شدت بالا یا به صورت ایروبیک (هوازی) باشد، در همه حالات به عنوان یک تسکین دهنده بزرگ استرس عمل می کند. ورزش به کاهش هورمون های استرس و افزایش هورمون هایی که باعث ایجاد احساس خوب در انسان می شوند، کمک می کند. بعلاوه آن حالت (Mood) شما را بهبود می بخشد و از نگرانی های روزانه دور می نماید.

 

سنبل کوهی

برخی مکمل های گیاهی بدون ایجاد خواب آلودگی باعث کاهش اضطراب می شود(مانند ال- تیانین) در حالی که برخی دیگر اثر آرامبخشی دارد.

 

بادرنجبویه

بادرنجبویه (Melissa officinalis)از کلمه یونانی زنبور عسل گرفته شده ودست کم از دوران قرون وسطی برای کم کردن استرس و اضطراب و کمک به خواب ،از آن استفاده می شد.

 

املاح

املاح به خصوص پتاسیم، روی، مس و آهن در سیستم های آنزیماتیک نقش دارد و در بیوسنتز میانجی های عصبی ضروری است. کمبود این املاح به خصوص آهن در کاهش توانایی های ذهنی تأثیرگذار است و در ضمن می تواند توان فرد را در مقابله با بسیاری از عوامل استرس زا کاهش دهد.

 

پیشنهاد طب روم: نوشیدنی های مناسب برای رفع استرس و بی حالی

 

با ثبت نام در خبرنامه طب روم، لینک جدیدترین و مفیدترین اخبار پزشکی و سلامت را بصورت هفتگی در ایمیل خود مشاهده کنید.

bala2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *